Ndërlidhjet

Moskë: Kundërshtohet vendimi për shef të OSBE-së në Kosovë


Ministria e jashtme e Rusisë e ka kundërshtuar ashpër emërimin "unilateral", të diplomatit austriak Werner Almhofer, në postin e shefit të misionit të OSBE-së në Kosovë.

"Ky vendim është marrë nga presidenca finlandeze, përkundër kundërshtimeve nga Serbia", thuhet në kumtesën e ministrisë së jashtme ruse, raporton AFP-ja.

Mëtutje, në kumtesë thuhet se ky vendim "rrezikon humbjen e besimit të Beogradit dhe të serbëve të Kosovës në misionin e OSBE-së në Kosovë" dhe kjo e kërcënon legjitimitetin e misionit.
XS
SM
MD
LG