Ndërlidhjet

Tokio: Keqardhje për vendimin e Uashingtonit


Një zyrtar i lartë japonez ka shprehur "keqardhje" për vendimin e Shteteve të Bashkuara që ta heqë Korenë e Veriut nga lista e Uashingtonit e vendeve sponsorizuese të terrorizmit.

Duke iu referuar rrëmbimit të qytetarëve japonezë nga agjentët verikoreanë në vitet '70 dhe '80, ministri i Financave, Shoichi Nakagawa tha se rrëmbimi është vepër terroriste.

Ndërkohë, Koreja e Jugut e mirëpriti hapin amerikan. Kryenegociatzori bërthamor Kim Sook e përshkroi atë si hap që në fund mund të çojë që Koreja e Veriut të heqlë dorë nga programi i armëve bërthamore.
XS
SM
MD
LG