Ndërlidhjet

Rusia teston raketa balistike


Rusia ka testuar raketat balistike ndërkombëtare.

Agjencitë ruse të lajmeve thanë se një raketë është testuar nga një nëndetëse në detin Okhost në veri të Japonisë dhe tjetra nga detin Bartent në lindje të Norvegjisë, ndërsa e treta nga Plesetsk në veri-perëndim të Rusisë.

Raketa e parë ka fluturuar mijëra kilometra në perëndim dhe ka goditur në shënjestër në veri-perëndim të Rusisë, ndërsa dy të tjerat kaë fluturuar në lindje dhe kanë qëlluar shënjesrën në gadishullin e Kamchatkës,

Presidenti rus Dmitry Medveded ka thënë se testet tregojnë se mbrojtja raketore e Rusisë është e fuqishme.
XS
SM
MD
LG