Ndërlidhjet

Novelisti Adiga fitoi Çmimin Man Booker


Novelisti indian Aravind Adiga ka fituar Çmimin Man Booker, njërin nga çmimet më prestigjioze për letërsi, me librin "Tigri i Bardhë".

I lindur më 1974, Adiga është një nga fituesit më të rinj të çmimit, i cili siç tha juria, iu nda për origjinalitetin dhe humorin e librit.

Çmimi është i vlefshëm rreth 64 mijë euro.

Më shumë materiale

XS
SM
MD
LG