Ndërlidhjet

Uashingtoni mirëpret sanksionet e Australisë për Iranin


Uashingtoni i ka mirëpritur sanksionet e reja të Australisë ndaj individëve dhe organizatave të Iranit, që janë të ndërlidhur me programin bërthamor dhe raketor të Teheranit.

Dje Canberra vendosi sanksione finansiare dhe të udhëtimit ndaj 20 individëve dhe 18 organizatave, përfshirë ngirjen e aseteve të bankave Melli dhe Saderat.

Zyrtari i lartë i Departamentit të Thesarit, Stuart Levey e lëvdoi Australinë "për ndërmarrjen e hapave për izolimin e mëtejmë të Iranit" dhe i inkurajoi vendet tjera që të ndërmarrin hapa të ngjashëm.
XS
SM
MD
LG