Ndërlidhjet

Venezuela blen tanke nga Rusia


Venezuela planifikon të blejë tanke të tipit T-72 dhe maikna të tjera ushtarake nga Rusia. Këtë e shpalli gjenerali Jesus Gonzales, pas bisdimeve me shefin e shërbimit të sigurisë federale ruse, Nikolai Patrushev.

Gjenerali Gonzales tha se Venezuela nga Rusia mund të blejë edhe aeroplana ushtarakë, helikopterë luftarakë dhe anije. Rusia ka nënshkruar kontrata armatimi me qeverinë e presidentti të Venezuelës, Hugo Chavez, në vlerë prej më tepër se 4 miliardë dollarë, prej vitit 2005.
XS
SM
MD
LG