Ndërlidhjet

Al Maliki kritikon komandantin amerikan


Kryeministri irakian Nuri al Maliki ka kritikuar komandantin e trupave amerikane në Irak. Kritikat vijnë pas deklaratave të gjeneralit Ray Odierno se Irani po përpiqet të blejë një numër ligjvënësish irakianë, në mënyrë që parlamenti të mos votojë marrëveshjen e sigurisë mes Uashingtonit dhe Bagdadit.

Al-Maliki tha se gjenerali Odierno ka "rrezikuar pozicionin e tij" duke bërë komente të cilat "për fat të keq kanë komplikuar marrëdhëniet".
XS
SM
MD
LG