Ndërlidhjet

Indi: U lansua anija pa njerëz për në Hënë


India thotë se me sukses e ka lansuar misionin e saj të parë pa njerëz për në Hënë. Anija kozmike Chandrayan-1, u lansua sot në orët e para të mëgnjesit, nga qendra kozmike Sriharikota në Indinë Jugore:

Shefi i agjencisë kozmike, Madhavan Nair tha se lansimi ishte bërë "në mënyrë perfekte":
- Është një moment historik sa i përketë Indisë. Ne e kemi filluar udhëtimin tonë në Hënë dhe etapa e parë është bërë në mënyrë perfekte, tha zoti Nair.

Është raportuar se ky mision ka kushtuar afro 80 milion dollarë.

Më shumë materiale

XS
SM
MD
LG