Ndërlidhjet

Tregjet në Azi shënuan rënie


Tregjet në Azi sot shënuan rënie nga frika në rritje për recesion global. Indeksi japonez Nikkei ra për 5.5 %, ndërsa nuk kaluan më mirë as indekset e bursave në Korenë e Jugut dhe Hong Kong.

Rënia pasoi humbjet e djeshme në tregjet e bursave.

Ndërkohë, Shtëpia e Bardhë njoftoi se në nëntor do të jetë mikpritëse e samitit emergjent të G 20, grupit të 20 vendeve të industrializuara, për të diskutuar krizën globale finansiare.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë , Dana Perino tha se samiti synon të arrihet dakordim mbi parimet për të reformuar sektorët finansiarë në botë.
XS
SM
MD
LG