Ndërlidhjet

Pekin: Tubim evro-aziatik për krizën financiare


Liderët nga afro 40 vende evropiane dhe aziatike janë tubuar në Pekin për një samit të përbashkët, në të cilin pritet fokusimi në krizën globale financiare.

Presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, ka ftuar Azinë për bashkëpunim më të madh në ndaljen e krizës globale ekonomike, të cilën ai e vlerësoi si të "paprecedente".

Samiti dyditësh ballafaqohet me kërcënimin nga mospajtimet diplomatike, pasi Parlamenti Evropian e nderoi me çmimin Saharov për të drejtat e njeriut, disidentin e burgosur kinez, Hu Jia.

Më shumë materiale

XS
SM
MD
LG