Ndërlidhjet

Gadaf viziton Rusinë


Lideri i Libisë Muamer Gadaf arrin sot në Rusi për një vizitë treditëshe.

Kjo është vizita e tij e parë që nga 1985, kur ai ishte në Rusinë e atëhershme Sovjetike.

Bisedimet në Moskë pritet të fokusohen në energji dhe tregti të armëve.

Në muajin prill, gjatë vizitë së tij në Libi, Vlladimir Putin, në cilësinë e presidentit, qe pajtuar që të shlyejë një borxh prej 4. 5 miliardë dollarësh Libisë, në shkëmbim të marrëveshjeve fitimprurëse, përfshirë energjinë dhe armët.
XS
SM
MD
LG