Ndërlidhjet

Hu, Obama diskutojnë raportet SHBA-Kinë


Mediat shtetërore kineze kanë njoftuar se presidenti kinez Hu Jintao në një bisedë telefonike me presidentin e zgjedhur Barack Obama kanë diskutuar një sërë çështjesh, përfshirë edhe krizën globale financiare.

Agjencia e lajmeve Xinhua tha se Hu i ka thënë Obamas, se Pekini dhe Uashingtoni duhet të "akomodojnë shqetësimet e njëri-tjetrit".

Hu po ashtu, i ka thënë Obamas se kundërshtimi i pavarësisë së Tajvanit, ka qenë thelbësor në raportet e mira mes SHBA-së dhe Kinës.

Më shumë materiale

XS
SM
MD
LG