Ndërlidhjet

Itali: Dënohen 13 policë për dhunë


Drejtësia italiane ka gjetur fajtorë 13 policë për rrahjen e protestuesve gjatë mbajtjes së një takimit të G8-ës në Xhenova në korrik të 2001.

Gjykata ka liruar nga akuzat 16 policë të tjerë, në mesin e të cilëve ishin dhe tre zyrtarë të lartë policie.

Gjatë protestave anti-globalizim të asaj kohe një protestues u vra dhe shumë të tjerë u plagosën.
XS
SM
MD
LG