Ndërlidhjet

Olmert: Duhet fushatë e fuqishme ndaj Iranit


Kryeministri izraelit në largim, Ehud Olmert, ka bërë thirrje për një fushatë më të fuqishme ndërkombëtare kundër programit bërthamor të Iranit.

"Ne duhet të përballemi me zellin keqdashës të Iranit dhe ta zmbrapsim me më shumë forcë", tha Olmert në një fjalim para liderëve hebrej në Jerusalem.

Izraeli e konsideron Iranin kërcënim strategjik për shkak të programit të tij bërthamor, zhvillimit të raketave me rreze të gjatë veprimi, si dhe kërcënimet e vazhdueshme për shkatërrimin e shtetit hebreit.
XS
SM
MD
LG