Ndërlidhjet

Gjeorgjia kujton 5-vjetorin e revolucionit


Gjeorgjia përkujton 5 vjetorin e revolucionit të purpurtë, që solli në pushtet reformistët e presidentit Mihail Sakashvili.
Në fjalën e rastit Sakashvili bëri thirrje për unitet kombëtar përballë kërcënimeve serioze që vijnë nga Rusia.

Por janë rritur kritikat ndaj presidentit që nga lufta e gushtit me Rusinë. Opozita e bashkuar ka mbajtur një miting proteste ku akuzohet presidenti se po cënon lirinë e fjalës dhe ka tradhëtuar parimet e revolucionit të purpurtë.
XS
SM
MD
LG