Ndërlidhjet

Preshevë: Shqiptarët kërkojnë më shumë të drejta


Të paktën 6 mijë vetë janë tubuar të premten në Luginën e Preshevës, duke kërkuar më shumë të drejta për shqiptarët në këtë rajon që kufizohet me Kosovën.

Protestuesit marshuan përgjatë rrugëve të Preshevës, duke valëvitur flamuj shqiptarë dhe amerikanë, dhe duke mbajtur parulla me mbishkrimet: "Simbolet, Universiteti, Çmilitarizimi".

"Shqiptarët në Serbi ndjehen të diskriminuar për shkak se flamurin kombëtar mund ta valëvitin gjithandej nër ajon, por jo edhe në Serbi", tha Belgzim Kamberi, kreu e komitetit rajonal për të drejtat e njeriut.
XS
SM
MD
LG