Ndërlidhjet

SHBA teston me sukses mburojën antiraketore


Departamenti i Mbrojtjes tha se Shtetet e Bashkuara kanë kryer edhe një test të suksesshëm të mburojës antiraketore kundër raketave balistike me rreze të gjatë veprimi.

Zyrtarët thanë se testimi u krye të premten kur një raketë e lëshuar nga Alaska u godit në lartësi prej 200 kilometra mbi Oqeanin Paqësor nga një interceptor i lëshuar nga një bazë ajrore në Kaliforni.

Kreu i Agjencisë së Mbrojtjes Raketore amerikane, gjeneral lejtnant Patrick O'Reilly, e karakterizoi testin si sukses, duke e quajtur më të madhin dhe më kompleksin të këtij lloji që kanë kryer Shtetet e Bashkuara.

XS
SM
MD
LG