Ndërlidhjet

Kinë: Protesta ndaj takimit Sarkozy- Dalai Lama


Kina ka protestuar ashpër ndaj pritjes që presidenti francez Sarkozy i bëri udhëheqësit shpirtëror të Tibetit Dalai Lama.

Sarkozy, vendi i të cilit ka kryesinë e rradhës së Bashkimit Evropian u takua me udhëheqësin në mërgim të tibetianëve në Poloni.

Për shkak të takimit mes Dalai Lamas dhe Sarkozy Kina ka anulluar takimin e paraparë me Bashkimin Evropian.
XS
SM
MD
LG