Ndërlidhjet

Robert Gates viziton Irakun


Sekretari amerikan i Mbrojtjes Robert Gates ka mbërritur për një vizitë në Irak, për t'u takuar me komandantët amerikanë, në kohën kur Shtetet e Bashkuara përgatiten ta zvoglojnë nivelin e trupave të tyre në këtë vend

Traktati i sigurisë ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Irakut parasheh që forcat luftarake të largohen nga qytetet irakiane deri në qershor të vitit të ardhshëm, ndërsa pas tre viteve të lëshojnë Irakun.

Sekretari i Mbrojtjes, Gates mbërriti në Irak nga Bahreini.
XS
SM
MD
LG