Ndërlidhjet

Sulm ndaj gazetares ruse në Kaukazin Verior


Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve, me seli në Nju Jork, thotë që autoritetet e Rusisë duhet të zhvillojnë hetime të menjëhershme lidhur me sulmin ndaj gazetares, Zhanna Akbasheva, korrespondente e një agjencie të lajmeve në Kaukazin Verior rus.

Akasheva i tha Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve se dy vetë e sulmuan dhe e rrahën atë. Ata, poashtu, kërkuan që ajo ta ndalte punën e saj.

Për këtë sulm ajo raportoi në zyrën lokale të prokurorisë.

Gazetarja Akasheva raporton për çështje të korrupsionit dhe të lirisë së shtypit.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG