Ndërlidhjet

Hamas: Infrastruktura jonë e paprekur


Lideri në ekzil i grupit militant islamik hamas e paralajmëroi Izraelin se do të ishte "gabim i rëndë" nëse do të ndërmerrte ofensivë tokësore në Gaza.
Në një deklaratë në televizionin Al Jazeera, Khaled Meshaal tha se infrastruktura dhe rezistenca e Hamasasit janë të paprekura.

Ndërkohë Izraeli ka vazhduar edhe sot bombardimet ndaj caqeve të Hamasit në Rripin e Gazës.

Kombet e Bashkuara njoftuan mbi 421 palestinezë të vrarë nga aksionet e Izraelit dhe më shumë se 2 mijë janë plagosur.

Katër izraelit janë vrarë nga sulmet me raketa të militantëve.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush, fajësoi Hamasin për dhunën duke i quajtur sulmet me raketa ndaj Izraelit si akte terrori. Ai bëri thirrje për aksione të fuqishme për të parandaluar armatosjen me raketa të Hamasit dhe grupeve tjera.

XS
SM
MD
LG