Ndërlidhjet

Australia refuzon kërkesën e SHBA


Qeveria e Australisë e refuzoi kërkesën e Shteteve të Bashkuara për t'i ndihmuar në strehimin e ish të burgosurve të Guantanamos.

Është hera e dytë brenda një viti që Australia e refuzon një kërkesë të tillë.

Zv. kryeministrja Julia Gillard tha se vendimi është i bazuar në "sigurinë kombëtare dhe rregullat e migrimit".Britania dhe Portugalia po i bëjnë presion vendeve tjera evropiane për të pranuar të burgosurit e kampit për të dyshuarit për terrorizëm në Guantanamo të Kubës.
XS
SM
MD
LG