Ndërlidhjet

Gjenevë: KNKK akuzoi Izraelin


Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (KNKK) ka akuzuar forcat izraelite se nuk i ndihmojnë njerëzit e plagosur në lagjet e Gazës dhe se kanë dështuar që t'i lejojnë ekipet e Kryqit të Kuq të depërtojnë në këto hapësira.

KNKK tha se punëtorët e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe palestineze kanë gjetur disa të vdekur dhe së paku 19 që kishin mbijetuar, përfshirë edhe disa të plagosur dhe katër fëmijë, në shtëpitë e goditura nga bombardimet në Zaytum, afër pozicioneve ushtarake izraelite.

Komiteti i Kryqit të Kuq Ndërkombëtar tha se ekipet e tij, katër ditë pas bombardimeve, nuk ishin lejuar të shkojnë në këto hapësira. Kjo organizatë vlerësoi se ky incident ishte "shokues".

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG