Ndërlidhjet

Obama: Ndaj Iranit, politikë ndryshe


Presidenti i zgjedhur Barack Obama tha se do të ketë një qasje të re ndaj Iranit, qasje që përfshin respektin ndaj popullit iranian dhe pritjet nga udhëheqësit e tij.

Obama, sipas një interviste për mediat amerikane, pret që Irani të jetë një ndër sfidat e tij më të mëdha. Ai theksoi mbështetjen iraniane për militantët e Hezbullahut në Liban dhe programet e Teheranit për pasurimin e uraniumit.

Në dallim nga politikat e presidentit aktul Bush, Obama tha se do të kërkojë prëfshirje më të gjerë me Iranin.
XS
SM
MD
LG