Ndërlidhjet

Livni bisedon me Rice mundësinë e armëpushimit


Ministrja e Jashtme e Izraelit, Tzipi Livni po udhëton drejt Uashingtonit për bisedime me sekretaren amerikane të shtetit, Condoleezza Rice, rreth mundësisë së armëpushimit në Rripin e Gazës.

Vizita e Livnit vie në kohën kur ofensiva izraelite kundër Hamasit në Rripin e Gazës ka hyrë në ditën e 21.

Bisedimet do të fokusohen në masat që do të ndalonin Hamasin për t'u furnizuar me armë dhe raketa.

Njoftohet se Izraeli ende nuk i është përgjigjur ofertës së Hamasit për një vit armëpushim me kusht të tërheqjes së ushtrisë izraelite nga Gaza dhe rihapjen e kufirit.

Ndërkohë, zyrtarët palestinezë thanë se armata izraelite ka vrarë një protestues palestinez në qytetin Hebron në Bregun Perëndimor, pas përleshjeve që shpërthyen gjatë një tubimi kundër luftimeve në Gaza.
XS
SM
MD
LG