Ndërlidhjet

Obama nis udhëtimin drejt Uashingtonit


Barack Obama fillon sot udhëtimin me tren, i cili do të përfundojë të martën në Uashington. Më 20 janar Obama do të bëjë betimin si presidenti i 44-të i SHBA-ve.

Turi me tren fillon në Filadelfia ku dhe u shpall pavarësia e SHBA-ve nga Britania në vitin 1776.

Obama do të ndjekë itenerarin që zhvilloi me tren heroi i tij, presidenti amerikan Abraham Lincholn në vitin 1861 në prag të marrjes së postit të presidentit.
XS
SM
MD
LG