Ndërlidhjet

Kabul: Vriten 30 militantë


Forcat afgane dhe ndërkombëtare thanë se kanë vrarë rreth 30 militantë në sulmet ajrore dhe përleshjet afër kufirit me Pakistanin.

Forca ndërkombëtare e ISAF-it tha se 22 militantë u vranë në sulmet nga ajri pasi patrulla e koalicionit ishte sulmuar në provincën lindore Khost.

Ministria e Mbrojtjes tha se tetë militantë janë vrarë në përleshjet me trupat afgane në Khost.

Nuk është e qartë nëse afganët i referohen incidentit të njëjtë.

Ndaras, ushtria amerikane tha se trupat e kolicionit kanë vrarë 6 luftëtarë talibanë gjatë një ndërhyrjeje kundër militantëve në provincën jugore, Zabul.
XS
SM
MD
LG