Ndërlidhjet

Rusia do të ketë bazë në Abkhazi


Një zyrtar i Abkhazisë, në Gjeorgji, tha sot se qeveria e këtij rajoni separatist pret që brenda disa muajve ta nënshkruaj një marrëveshje, që Rusisë do t'i mundësoj ngritjen e një baze detare dhe ajrore në territorin e Abkhazisë.

Një zëdhënës i liderit, Sergei Bagapsh, tha se bisedimet për këtë çështje janë në zhvillim e sipër.

Këto komente u bënë një ditë pasi zëdhënësi i NATO-s, James Apathurai, tha se aleanca i kundërshton planet e raportuara të Moskës, që në Abkhazi dhe në Osetinë Jugore, të ndërtoj baza ushtarake.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG