Ndërlidhjet

Japonia dhe Rusia mund të bisedojnë për Sakhalinin


Një zëdhënës i qevesë japoneze, tha se kryeministri Taro Aso po e shqyrton një ofertë ruse për mbajtjen e samitit për ishullin Sakhalin, gjatë muajit të ardhshëm.

Nëse ky samit mbahet, kjo do të ishte vizita e parë e një kryeministri japonez në Sakhalin, që ishte rrëmbyer nga ish Bashkimi Sovjetik, së bashku me një varg ujdhesash të tjera, në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Japonia ende thotë se i takojnë katër ujdhesa të vogla në bregun verior, ndërsa mospajtimi ka ndikuar që dy vendet nuk e kanë nënshkruar marrëveshjen paqësore.
XS
SM
MD
LG