Ndërlidhjet

Iran: Khatami do të garojë për president


Ish presidenti i Iranit Mohammad Khatami tha sot se ai do të garojë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale që do të mbahen në qershor.

"Sot e shpall se seriozisht do të marr pjesë si kandidat në zgjedhjet", tha Khatami në një konferencë për shtyp.

Ai pyeti nëse ishte e mundur të "mbetesh indiferent ndaj fatit të revolucionit dhe t'ia kthesh shpinën garimit në zgjedhjet"?

Khatami tha se rruga është e hapur edhe për kandidatët tjerë, por shtoi se zgjedhjet "duhet të jenë të lira".

Rivali i Khatamit do të jetë presidenti aktual i Iranit, Mahmud Ahmadinejad.
XS
SM
MD
LG