Ndërlidhjet

Medvedev pranon gabimet


Presidenti Dimitri Medvedev ka pranuar se Rusa disa herë ka gabuar gjatë marrëdhënieve me vendet e tjera në çështjet e energjisë.

Medvedev ka kërkuar një dialog më të zgjeruar me partnerët kyç, përfshi Shtetet e Bashkuara dhe Evropën.

Sipas presidentit rus Moska duhet të forcojë pozitat e saj në tregun global të energjisë për të ndikuar në çmimin e naftës dhe gazit në treg.

Komentet e zbutura të Medvedevit vijnë pas dy javë tensionesh mes Rusisë e Ukrainës gjatë janarit, kur Moska ndërpreu furnizimin me gaz për vendet e Evropës.
XS
SM
MD
LG