Ndërlidhjet

Kirgizi: Mbyllet baza ushtarake amerikane


Parlamenti i Kirgizisë sot e ka miratuar propozimin e qeverisë së këtij vendi, për mbylljen e bazës ajrore, që shfrytëzohet nga Shtetet e Bashkuara, për transportin e furnizimeve të trupave amerikane dhe ndërkombëtare në Afganistan.

Presidenti Kurmanbek Bakiev, mbështetësit e të cilit dominojnë në Parlament, planet për mbylljen e bazës Manas i ka shpallur më herët këtë muaj, duke thënë se Shtetet e Bashkuara nuk po pagujanë mjaft për shfrytëzimin e saj.

Këto plane u shpallën pasi Kirgizia mori një ofertë për dy miliardë dollarë ndihmë dhe kredi nga Rusia, por zyrtarët kanë hedhur poshtë çfarëdo lidhshmërie të mbylljes së bazës dhe ndihmës.
XS
SM
MD
LG