Ndërlidhjet

Aktakuza kundër 16 të dyshuarve për terrorizëm


Prokurori ushtarak në Bejrut ka ngre aktakuzën kundër 16 personave që dyshohen për organizimin e sulmeve terroriste.
Të dyshuarit janë arrestuar në dhjetor të vtiit 2007, dhe janë dërguar në gjykatën ushtarake.
Në rast se vërtetohet aktakuza, të dyshuarit mund të dënohen me vdekje. Burime të afërta me gjukatën kanë thënë se në grupin e të dyshuarëve për terrorizëm ka libanezë, sauditë, sirianë dhe palestinezë. Arrestimi i i tyre është bërë pas konfliktit tremujor midis ushtrisë libaneze dhe ekstremistëve mysimanë në verën e vitit 2007.
XS
SM
MD
LG