Ndërlidhjet

Marrëdhëniet ushtarake SHBA-Kinë


Kina u ka bërë thirrje SHBA-ve që të punojnë në përmirësimin e marrëdhënieve ushtarake, duke vlerësuar se raportet në këtë fushë edhe më tej gjenden në "periudhën e vështirë".
Çian Lihua nga ministria kineze e mbrojtjes ka thënë se pret që amerikanët të ndërmarrin masa konkrete për rivënien dhe zhvillimin e këtyre marrëdhënieve.
Çian i ka bërë këto komente në hapje të rrethit të ri të dialogut ushtarak midis Kinës dhe SHBA-ve në Pekin.
XS
SM
MD
LG