Ndërlidhjet

Ushtari amerikan u shpall fajtor për vrasje


Një gjykatë ushtarake në Kentaki të Shteteve të Bashkuara ka vendosur se ushtari amerikan, Michael Behenna, është fajtor për vrasjen e një të burgosuri irakian, gjatë një procesi hetimor, në majin e kaluar.

Ushtari mbrohej si kishte vepruar në vetëmbrojtje dhe se nuk kishte pasur qëllim që ta vrante të burgosurin.

Megjithatë, prokurorët, në fjalën përfundimtare, argumentuan se ushtari Behena kishte planifikuar vrasjen, që kishte ndodhur afër vendit Beiji në Irak.
XS
SM
MD
LG