Ndërlidhjet

Krerët e BE-së, takim për krizën ekonomike


Udhëheqësit e BE-së do të diskutojnë sot mbi krizën ekonomike. Presidenti francez Sarkozy, i mbështetur nga kryeministri italian Berlusconi, tha se do kërkojë masa të përbashkëta evropiane për mbrojtjen e ekonomisë lokale nëse SHBA-të bëjnë të njëjtën gjë.

Sot do të diskutohet dhe kërkesa e Hungarisë për një paketë ndihme prej 180 miliardë dollarë, por nuk pritet të merret ndonjë vendim.

Bisedimet e sotme janë të fundit në prag të takimit të prillit në Londër të 20 vendeve më të industrializuara të botës.
XS
SM
MD
LG