Ndërlidhjet

Pekin: Kina e gatshme të punoj me SHBA-të


Kina thotë se është e gatshme të punoj me Shtetet e Bshkuara në përpjekje për ta shpëtuar ekonominë globale.

Ministri i jashtëm kinez, Yang Jiechi, në një konferencë për shtyp sot në Pekin tha se "në ambientin aktual ndërkombëtar, Kina dhe Shtetet e Bashkuara, kanë shumë interesa të përbashkëta".

Sipas tij, Kina do të marrë rol udhëheqës në samitin e ardhshëm të 20 vendeve të mëdha dhe të zhvilluara, që mbahet në Londër, në fillim të muajit të ardhshëm. Në këtë samit do të diskutohet për recesionin global.
XS
SM
MD
LG