Ndërlidhjet

Afganistan: 11 të vdekur në sulmin vetëvrasës


Të paktën nëntë policë dhe dy civilë u vranë, dhe më shumë se 20 vetë u plagosën në një sulm vetëvrasës në jug të Afganistanit.

Sulmi kundër stacionit të policisë u krye në Lashkar Gah, kryeqytetin e provincës Helmand.

Zyrtarët thanë se sulmuesi me uniformë policie u përpoq të hyjë në ndërtesë, por u ndalua nga rojet.

Ai u kacafyt me rojet, përpara se ta aktivizonte eksplozivin që e kishte në trup.

Në mesin e të plagosurve ka policë dhe civilë.

Në një incident tjetër, një sulmues vetëvrasës u përpoq të hyjë në një stacion policie në provincën jugperëndimore Farah, por uqëllua për vdekje nga policia.
XS
SM
MD
LG