Ndërlidhjet

SHBA-të përgëzuan Maqedoninë për zgjedhje


Shtetet e Bashkuara e kanë përgëzuar Maqedoninë për organizimin e mirë të rrethit të parë të zgjedhjeve presidenciale dhe kanë bërë thirrje që të vazhdohet në këtë mënyrë edhe në rundin e dytë të zgjedhjeve, më 5 prill.

Zëdhënësi i Departamentit amerrikan të shtetit, Robert Vood, tha se "Shtetet e Bashkuara urojnë Maqedoninë dhe qytetarëve e saj për organizimin e rundit të parë të zgjedhjeve presidenciale dhe lokale, që kryesisht, kanë kaluar të qeta dhe pa incidente".

Vëzhguesit e OSBE-së, poashtu, kanë vlerësuar se zgjedhjet e së dielës në Maqedoni kanë kaluar sipas standardeve ndërkombëtare, me përjashtim të disa lëshimeve procedurale.
XS
SM
MD
LG