Ndërlidhjet

Kina, spiunazh elektronik në 103 shtete


Kërkuesit kanadazë kanë deklaruar se kanë gjetur prova të një operacioni të gjerë spiunazhi elektronik. Si pasojë janë spiunuar kompjutera dhe janë vjedhur informacione nga qeveritë dhe organizata të ndryshme në botë.

Nga operacioni në fjalë janë prekur së paku 1295 kompjutera në 103 shtete, përfshi dhe kompjuterat që përdoren në zyrën e udhëheqësit tibetian në mërgim Dalai Lama.

Sipas kërkuesve kanadezë rrjeti i spiunazhit është nisur kryesisht nga kompjutera të bazuar në Kinë.
XS
SM
MD
LG