Ndërlidhjet

5 vjet nga zgjerimi i NATO-s


Sot mbushen pesë vjet nga zgjerimi i NATO-s me vendet Balltike si dhe Bullgarinë, Rumaninë, Sllovakinë dhe Slloveninë. Kjo ishte vala e dytë e zgjerimit. Në valën e parë të zgjerimit në Aleancën Veriatlantike në vitin 1999 u pranuan Çekia, Hungaria e Polonia.

Në takimin e prillit të këtij viti pritet vala e tretë e zgjerimit të NATO-s me Shqipërinë dhe Kroacinë.
XS
SM
MD
LG