Ndërlidhjet

Ushtari amerikan u dënua me 35 vjet burg


Gjykata e ushtrisë së SHBA e dënoi me 35 vjet burg ushtarin amerikan për vrasjen e 4 irakianëve në vitin 2007.

Rreshteri Joseph P. Mayo u shpall fajtor për vrasje të paramenduar dhe komplotim të vrasjes.

Mayo është njëri nga tre nënoficerët, të cilët akuzohen për vrasjen e irakianëve.

Mediat kanë raportuar se ushtarët amerikanë i kanë qëlluar me plumb në kokë të burgosurit irakianë pas një sulmi ndaj patrulles amerikane, në të cilin e humbën jetën dy trupa.
XS
SM
MD
LG