Ndërlidhjet

OKB pa marrëveshje për Korenë Veriore


Mbledhja e mbrëmshme urgjente e KS të OKB-së, ka përfunduar pa marrëveshje për një përgjigje eventuale ndaj Koresë Veriore pas lansimit të raketës me rreze të gjata veprimi. Kryesuesi i KS, ambasadori meksikan, Kllod Heller, ka thënë se do të vazhdojnë diskutimet për këtë çështje. Presidenti amerikan, Barak Obama, e ka dënuar lansimin e raketës, duke e vlerësuar si provokim. Në anën tjetër, dy anëtaret e KS, Rusia dhe Kina kanë bërë thirrje për përmbajtje ndaj lansimit të raketës nga Korea Veriore.
XS
SM
MD
LG