Ndërlidhjet

Piratët somalezë ndihmojnë shokët e tyre


Piratët raportohet se po lundrojnë drejt barkës së shpëtimit në ujërat e Somalisë për t'i ndihmuar shokët e tyre, të cilët prej të mërkurës e mbajnë peng kapitenin e anijes amerikane.

Një luftanije amerikane ndodhet në afërsi, kurse në zonën janë nisur edhe disa luftanije tjera.

Piratët kërkojnë 2 milionë dollarë shpërblesë për lirimin e kapitenit dhe garanca për sigurinë e tyre.

Një një zhvillim të ngjashëm, forcat speciale franceze janë vërsulur në një jahtë me pesë shtetas francezë, e cila mbahej nga piratët në ujërat e Oqeanit Indian. Gjatë sulmit, një peng u vra, kurse katër të tjerë u liruan.
XS
SM
MD
LG