Ndërlidhjet

Sejdiu: Drejtësia do jetë në anën e Kosovës


Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, ka shprehur bindjen se drejtësia ndërkombëtare do të jetë në anën e Kosovës gjatë procesit të vlerësimit të legalitetit të shpalljes së pavarësisë.

Ai tha se deklarata e ministrit të Jashtëm serb, Vuk Jeremiq, sipas të cilës Beogradi nuk do ta pranojë një vendim eventual të GjND-së nëse ai e shpall të ligjshëm pavarësinë e Kosovës, dëshmon se Serbia po i frikësohet vendimit të këtij institucioni të drejtësisë botërore.

“Për ne është shumë me rëndësi që të vazhdojmë me angazhimet tona. Ne e kemi thënë gjithmonë se drejtësia është në anën e të drejtit dhe Kosova ka pasur të drejtën e vet të vendosë për fatin dhe ardhmërinë e saj dhe këtë e ka bërë në partneritet me Bashkësinë Ndërkombëtare”, ka thënë Sejdiu.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG