Ndërlidhjet

Lavrov: Kemi shqetësime nga planet e BE-së


Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Rusia do të donte të besojë por ende nuk është e bindur në garancat e Bashkimit Evropian se blloku nuk përpiqet të krijojë sferë të influencës në ish republikat sovjetike.

Lavrov i bëri këto komente në Luksemburg pas takimit me diplomatët e Bashkimit Evropian.

Zyrtarët e BE-së vazhdimisht i kanë hedhur poshtë si të pabaza frikat e Rusisë se unioni synon të krijojë një "sferë të influencës" nga projekti i vet "Partneriteti Lindor".

Bashkimi Evropian pritet ta nisë "Partneritetin Lindor" me Armeninë, Azerbejxhanin, Bellorusinë, Gjeorgjinë, Moldavinë dhe Ukrainën në samitin në Pragë në 7 maj.
XS
SM
MD
LG