Ndërlidhjet

Një Maji shënohet me demonstrata


Raportohet se në disa qytete, policia është përleshur me demonstruesit në Ditën e Një Majit.

Në Berlin dhe Hamburg, forcat e sigurisë arrestuan 90 vetë, të cilët gjatë përleshjeve me policinë hodhën shishe dhe gurë. Njoftohet se afro 30 policë janë lënduar.

Në Stamboll, policia përdori vrushkuj uji për t'i shpërndarë qindra demonstruesit, të cilët hodhën gurë në drejtim të pjesëtarëve të policisë.

Në Teheran, policia arrestoi 5 aktivistë të sindikatave të punëtorëve, të cilët morën pjesë në demonstratat në qytetin me shumicë kurde Sanandaj në veriperëndim të vendit.

Në Moskë, rreth 2.000 ithtarë të Partisë Komuniste parakaluan me portretin e Vladimir Leninit, ndërsa në Shën Peterburg policia arrestoi rreth 100 pjesëtarë të së djathtës ekstreme dhe grupeve kundër migrantëve.

Tradicionalisht, Dita e Një Majit, në Evropë dhe më gjërë, është ditë kur mbahen protesta të punëtorëve. Sivjet ato shënohen në kohën kur ekonomia globale është e përfshirë nga kriza e thellë.
XS
SM
MD
LG