Ndërlidhjet

KNKK-ja konfirmon se janë vrarë civilët


Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq thotë se nga sulmet ajrore të ushtrisë amerikane në pjesën perëndimore të Afganistanit janë vrarë disa civilë.
Sipas këtij komiteti, ndër të vrarët ka gra dhe fëmijë.

Shefi lokal i policisë në provincën Farah, Abdul Ghafar Watander, tha se hetimet e para tregojnë se më se 100 “jo luftëtarë” janë vrarë nga sulmet ajrore, që u bënë gjatë përleshjeve dje dhe pardje.

Ushtria e Shteteve të Bashkuara thotë se do të zhvilloj hetime për këtë incident.
XS
SM
MD
LG