Ndërlidhjet

Teheran: Opozita thotë se sot nuk ka protesta


Grupet opozitare në Iran thonë se ato janë tërhequr nga protesta e planifikuar për sot në Teheran, kundër rezultateve të zgjedhjeve presidenciale, për shkak se nuk mund të merret leja nga qeveria. Një zëdhënës opozitar i tha agjencisë Rojters se protesta është anuluar.

Më herët, agjencitë e lajmeve kanë transmetuar se edhe një grup tjetër kryesor, që kishte ndihmuar në planifikimin e protestës, ka thënë se tubimi nuk do të mbahet për shkakun e përmendur.

Këshilli i Sigurisë i Iranit sot ka përsëritur vërejtjen e djeshme të Liderit Suprem, Ajatollah Hamnei, se liderët opozitarë do të jenë përgjegjës për çfarëdo proteste “ilegale”.

Por, kleriku reformist në qytetin Qom, Mohamed Ali Ajazi, i tha Radios Evropa e Lirë se popullit duhet t’i lejohet që të protestojë në mënyrë të qetë.

"Nëse autoritetet kërkojnë qetësi dhe dëshirojnë që protestat e popullit të jenë paqësore, mënyra e drejtë për ta bërë këtë është që populli të lejohet të protestojë në mënyrë të qetë, në mëynrë që ato të mos bëhen të dhunshme", tha kleriku Ali Ajazi.

Më shumë materiale

XS
SM
MD
LG