Ndërlidhjet

Irakianët marrin kontrollin në zonat urbane


Forcat e sigurisë së Irakut kanë marrë kontrollin mbi zonat urbane, duke parakaluar me tanke dhe automjete të blinduara në Bagdad.

Irakianët po festojnë tërheqjen e forcave të Shteteve të Bashkuara nga qytetet e këtij vendi pas më shumë se 6 vjetëve të invadimit amerikan.

Masat e sigurisë ishin shtrënguar pas sulmeve të fundit, në të cilat janë vrarë më shumë se 200 njerëz gjatë këtij muaji.

Tërheqja e trupave amerikane bazohet në një marrëveshje bilaterale ndërmjet Uashingtonit e Bagdadit, e cila parasheh që tërheqja e plotë e trupave amerikane nga Iraku të bëhet deri në fund të vitit 2011.
XS
SM
MD
LG